Novi zvonovi za zvonik cerkve sv. Roka

Novice
Povej naprej!

Približal se je čas, ko bomo v okviru praznovanja 60. obletnice obstoja naše župnije blagoslovili tri nove zvonove in jih skupaj s četrtim, na novo popeskanim in opremljenim z novim kembljem, dvignili nazaj v zvonik.

Večina stroškov, povezanih s tem, je že znanih, nekaj pa jih ostaja še nepredvidenih. Vse skupaj znaša predvidoma 65.000 EUR. To vsoto moramo torej zbrati s prispevki. V ta namen najdete od danes naprej na polici za tisk položnice oziroma UPN (univerzalne plačilne naloge), opremljeno tudi s QR kodo.

Dobra novica je, da je dobrotnik, ki želi ostati anonimen, že daroval 6.000 EUR in nam torej že malo olajšal težavno nalogo. Da te naloge na izgubimo izpred oči, bo poskrbel hranilnik v obliki zvona, ob njem pa bomo lahko spremljali tudi, koliko smo zbrali od ene do druge nedelje in koliko nam še manjka.

Vsem, ki boste darovali, se kot župnik vnaprej zahvaljujem. Župniki pridemo in gremo, zvonovi pa ostanejo … 

 

Podatki za nakazilo: 

prejemnik:        Župnija Ljubljana Dravlje, Vodnikova 279, Ljubljana

IBAN:                  SI56 0430 2000 3198 850

sklic:                    SI00 2021

namen:               dar za nove zvonove

koda namena:  CHAR

 QR koda:

 

 

HVALA ZA VAŠ DAR.

Draveljski zvonovi so stari blizu 100 let. Ker so bili narejeni iz nekoliko slabše zlitine, se je na srednjem zvonu pojavila razpoka. Strokovnjaki so ocenili, da je le vprašanje časa, kdaj bo dokončno počil. Tudi veliki zvon je na spodnjem robu močno obtolčen. Te poškodbe botrujejo njegovemu slabemu zvoku brez lepega zvena, kar  velja tudi za srednji zvon. Mali zvon se je pred 50 leti poškodoval do te mere, da ga je bilo potrebno nemudoma zamenjati z novim. Le-ta bo tudi po prenovi in menjavi ostalih dveh ostal v zvoniku.

1. Veliki zvon, zvon Kristusovega učlovečenja (920 kg, spodnji premer 114 cm, ton f1),
na njem bo podoba Jezusa Kristusa ter napis:

“Kaj beseda je? Kaj zvok?
Kaj je delo Božjih rok?
Da zveniš. Tvoj zven je srečen:
ves je zdaj in ves je večen.”

 
                                                  2. Srednji zvon, zvon Marijinega vnebovzetja (540 kg, spodnji premer 95 cm, ton as1),                                                na njem bo podoba Marijinega vnebovzetja in napis s starega zvona:

“Zvon Marijin jaz sem zvan,
kadar pride šmarni dan,
goste trume kakor mravlje,
po Mariji zbiram v Dravlje”.

 

3. Mali zvon, zvon sv. Roka (260 kg, spodnji premer 76 cm, ton c2),
na njem je podoba svetega Roka in prošnja:

“A peste fame et bello libera nos Domine.”
(“Kuge, lakote in vojne reši nas, Gospod!”)

 

4. Dodatni zvon, zvon Svete družine (120 kg, spodnji premer 64 cm, ton es2),
ta zvon je brez podobe in z napisom:

“Sveta Družina – prosi za nas”.

 

Veliki in srednji zvon sta bila ulita 4. decembra 2020 v livarni Grassmayr v Innsbrucku. To je bilo objavljeno 6.12.2020 in si lahko pogledate v TEJ novici.

Mali zvon je bil ulit leta 1971 v livarni v Žalcu. Ta zvon bomo očistili s peskanjem in mu dodali nov kembelj.

Dodatni, četrti zvon, je bil pred kratkim ulit v livarni v Žalcu.

V spodnji galeriji si lahko ogledate nekaj o novih zvonovih.

 Besedilo: p. Primož Jakop

Foto in video: Tomaž Celarec

Prejšnji prispevek
Praznovanje godu sv. Ignacija Lojolskega
Naslednji prispevek
Pismo svetemu Roku