POT. La via. The path …

Novice
Povej naprej!

V okrogli kapeli smo priča odprtju razstave fotografa Boruta Krajnca z naslovom POT.

Borut Krajnc (1964) je samozaposlen v kulturi in dokumentarni fotograf in fotoreporter tednika Mladina od leta 1991. »Resda sem fotoreporter,« pravi: »A ne zanima me fotografija kot novica, zakaj ta je zvečer že zastarela. Zanima me novica, ki nakazuje širši pojav. Pomen. Vprašanja, da se zazremo vase.«

Posebnost razstave je v tem, da nas nagovori in nam je v/na (v)pogled postavljena ena! sama fotografija. POT. La via. The path …

Pretresljiva fotografija podobe našega časa. Krik odseva resničnosti, ki je nekateri nočejo videti.

A pozor, to je fotografija velikosti 150 x 225 centimetrov.

Fotografija prikazuje begunce in migrante pri prehajanju zelene meje v Rigoncah, oktobra 2015.

»Nastala je ob šestih zjutraj, v porajanju dneva …,« razlaga naš gost Borut Krajnc: »Na sredini gledamo obraze, ožarjene od ognja, ki so ga prižigali begunci, ker je bilo zelo mraz. Z druge, »stop policija«, torej naše strani, pa jih osvetljujejo žarometi policijskih avtomobilov …Tisti dan se jih je na POTI zvrstilo 15.000. Bil sem priča eksodusu biblijske razsežnosti …«

Fotografijo je v spremnem kratkem eseju, natisnjenem v zgibanki, interpretiral likovni kritik Andrej Medved. Poudarja zlasti podobnost fotografiranih beguncev s svetopisemsko motiviko: na Krajnčevi fotografiji prepozna angele, Jožefa z Marijo in Jezuščkom (sveto družino na begu v Egipt, op.p.) … »Marija gleda v ne-bo, v nebesa … in prosi za pomoč. A njen otrok …«

Krajnčeva umetniška fotografija POT. La via. The path …, ki nas poziva, naj v drugih resnično u/vidimo sestre in brate, bo v naši cerkvi na ogled do predvidoma 20. oktobra.


Na TEJ povezavi lahko prisluhnete posnetku otvoritve razstave.

 

Besedilo: Danijel Vončina

Foto: Gašper Remškar

 

Prejšnji prispevek
»Eno je potrebno« – Draveljski oratorij 2018 o Frideriku I. Baragi
Naslednji prispevek
Zahvalni izlet draveljskih animatorjev