Postni čas 2023

Povej naprej!

POST 2023: «KDO SMO V BOŽJIH OČEH? ŽIVETI KOT ODREŠENI, VESELI KRISTJANI.«

Za vodilo letošnjega postnega časa smo izbrali temo »Kdo smo v Božjih očeh? Živeti kot odrešeni, veseli kristjani.« Ob tem so nam lahko v navdih besede apostola Pavla iz pisma Kristjanom v Filipih: »Veselite se v Gospodu zmeraj; ponavljam vam, veselite. se. Vaša dobrota bodi znana vsem ljudem. Gospod je blizu. Nič ne skrbite, ampak ob vsaki priložnosti izrazite svoje želje Bogu z molitvijo in prošnjo, z zahvaljevanjem. In Božji mir, ki presega vsak um, bo varoval vaša srca in vaše misli v Kristusu Jezusu (Flp 1,4-7)”. Vzamemo jih lahko kot spodbudo pri naših postnih odločitvah, da bo v našem srcu več miru, veselja in sočutja. Tako bomo svoje življenje približali Jezusovemu.

Trije stebri postnega časa, ki nam pomagajo k večji svobodi srca so: molitev, odpoved in milost.

Tudi letos vas spodbujamo, da ustvarite posvečen skupni čas za molitev, v katerega lahko prinesete »svoje želje Bogu … s prošnjo in z zahvaljevanjem« (Flp 1,6). Predlagamo, da družina vsak dan preživi 10 minut skupaj ob prižgani sveči – v molitvi, pogovoru, branju Svetega pisma, pregledu dneva,… Predvsem naj bo to čas poslušanja in sočutne bližine drug z drugimi. Da bo družina našla vsak dan teh nekaj minut za skupen čas, se bo namreč vsak član verjetno moral vsaj občasno odpovedati čemu drugemu (ekrani), hkrati pa je to lahko čas, da se začutite ter v molitvi prosite drug za drugega.

Ta predlog za družinsko postno akcijo želimo povezati z možnostjo, da posamezniki in/ali družine po eni strani za molitev prosijo, po drugi strani pa svojo molitev ponudijo.

V ta namen bodo ves čas na voljo listki na oglasni deski v novi cerkvi, kjer jih bodo oddali drugi in jih lahko oddate tudi vi, od tam pa se bo lahko vzel listek z molitvenim namenom in se ga po enem tednu pripelo nazaj.

Za delovanje na področju karitativnosti oz. miloščine se bomo letos pridružili Slovenski karitas za pomoč ob potresu v Turčiji in Siriji z namenom, da bi pomagali tamkajšnjim skupnostim in ogroženim družinam.

Papež Frančišek v letošnji poslanici za postni čas spominja, da »v družbah, ki so tako pogosto onesnažene s kulturo brezbrižnosti in kulturo odmetavanja, smo kot verniki poklicani, da gremo proti toku s kulturo nežnosti, to je s skrbjo za druge, kot jih je. Bog zavarovan. zame, za nas, zate, za vsakega izmed nas.«

Izziv prvega tedna bo strah in njegovo nasprotje, varnost . Na tabli, ki bo visela poleg mizice z darovi, boste spet lahko vsak teden znova našli izzive na področju vseh treh stebrov postnega časa:

– MOLITEV (na primer “preberite odlomek iz Svetega Pisma in ob njem molite in razmišljajte:

»Zaupaj v Gospoda z vsem srcem, na svojo razumnost se ne zanašaj. Na vseh svojih poteh ga spoznavaj in On bo uravnaval tvoje steze.« (Pr 3, 5-6))

– DOBRO DELO (na primer: če boš pri kom opazil in začutil strah, mu ga pomagaj pregnati ali olajšati)

– ODPOVED (na primer, če te je česa strah, poskusi ta strah izročiti Gospodu).


Izziv drugega tedna bo krivda in svobodenNa tabli, ki bo visela poleg mizice z darovi, boste spet lahko vsak teden znova našli izzive na področju vseh treh stebrov postnega časa:

-MOLITEV: Preberite odlomek iz Svetega Pisma in ob njem molite in razmišljajte: Galačanom 5, 1-15 »Kristus nas je osvobodil za svobodo. Zato stojte trdno in se ne dajte ponovno vpreči v jarem sužnosti.« (Gal 5,1)

 -DOBRO DELO: V tem tednu pomisli, če si komu kdaj naredil krivico in če si, se mu opraviči.

 -ODPOVED: Vsak dan v tem tednu se odpovej negativnim mislim, razmisli o pozitivni strani vsakega dogodka.

 

Izziv tretjega tedna bo sramota in čudovito ustvarjen. Na tabli, ki bo visela poleg mizice z darovi, boste spet lahko vsak teden znova našli izzive na področju vseh treh stebrov postnega časa:

-MOLITEV: Preberite odlomek iz Svetega Pisma in ob njem molite in razmišljajte:Psalm 139 »Zahvaljujem se ti, ker sem tako čudovito ustvarjen, čudovita so tvoja dela, moja duša to dobro pozna. (Ps 139,14)

 -DOBRO DELO: Bližnjemu povej, kje na njem vidiš čudovito Božje delo.

-ODPOVED: Pomisli katerih tvojih lastnosti te je sram, nato se pogovori o tem s starši ali prijatelji, spomni se, da smo vsi ustvarjeni po Božji podobi.

 

Izziv četrtega tedna bo žalost in veselje. Na tabli, ki bo visela poleg mizice z darovi, boste spet lahko vsak teden znova našli izzive na področju vseh treh stebrov postnega časa:

-MOLITEV: Preberite odlomek iz Svetega Pisma in ob njem molite in razmišljajte: Matej 25, 14-30 »Vstopi v veselje svojega gospodarja!.« (Mt 25, 21) 

-DOBRO DELO: Vsak dan v tem tednu nekomu napišite pismo z lepo besedo, da mu bo v veselje.

 -ODPOVED: Vsak dan v tem tednu se odpovej grdim besedam in žaljenju.

 

Izziv petega tedna bo ranjenost in ozdravljenost. Na tabli, ki bo visela poleg mizice z darovi, boste spet lahko vsak teden znova našli izzive na področju vseh treh stebrov postnega časa:

-MOLITEV: Preberite odlomek iz Svetega Pisma in ob njem molite in razmišljajte: Luka 17, 11-19  In rekel mu je: »Vstani in pojdi! Tvoja vera te je rešila.« (Lk 17, 19)

 -DOBRO DELO: Vsak dan v tem tednu imej seboj vrečko in rokavico, da na poti po svojih opravkih pobereš smeti, ki jih boš srečal na poti.

 -ODPOVED: Vsak dan v tem tednu se odpovej negativnim mislim, razmisli o pozitivni strani vsakega dogodka.

 

PEPELNICA

V sredo, 22. februarja , s pepelnico vstopamo v postni čas. Tako pri jutranji maši (7.00) kot pri večerni maši (19.00) bomo opravili obred pepeljenja, ko duhovnik s pepelom nariše na čelu vernika znamenje križa in pri tem izgovarja besede: »Spominjaj se, da si prah in da v prahu se povrneš!« ali »Spreobrni se in veruj evangeliju!«

Na pepelnično sredo Cerkev Kristjanom (razen otrokom, ostarelim in bolnim) zapoveduje strogi post in zdržek od mesa.

 

SPOVEDOVANJE V POSTNEM ČASU

Po zakramentu sprave ali se spovedi spravimo z Bogom, s katerim smo zaradi svojega greha prekinili odnos ter lahko znova zaživimo svoje življenje. Spravimo se tudi s

Cerkvijo, od katere nas je greh oddaljil ali celo izključil. V postnem času bodo skušali duhovniki biti na razpolago za sveto spoved

– ob sredah med 19.00 in 20.00

– ob nedeljah v času svetih maš ob 8.30, 10.00 in 11.30

– na spovedni dan v petek pred cvetno nedeljo, 31. 3., ob 8.00 do 20.00

Postno spovedovanje veroučencev bo v tednu od 27. do 30. 3., dekanijski spovedni večer za mlade pa bo na soboto pred cvetno nedeljo, 1. 4., ob 20.00 v Podutiku.

 

KRIŽEV POT

Velika opora v hoji za trpečim Gospodom nam je, posebej v postu, molitev križevega pota, ki bo v naši župniji vsak petek po večerni sveti maši . Križev pot bodo, tako kot običajno, pripravljale različne skupine:

  • 24.2.2023 – župnijska Karitas

 

ŽUPNIJSKA KARITAS V POSTNEM ČASU

Post je čas za molitev, dobra dela in solidarnost, je tudi veselo sporočilo, da je mogoče odpustiti drugim in celo sebi ter rasti v pravičnosti in iskrenosti.

Člani Karitas bodo v prostem času molili rožni venec vsak ponedeljek zvečer pred sveto mašo ob 18.20 . Molili bomo z a dobrotnike, za mir v svetu in Ukrajini, za ljudi v stiski, še posebno prizadete v potresu v Turčiji in Siriji ter za potrebe v naši župnij i. Vabijo nas, da se nam v molitvi rožnega venca pridružimo v čim večjem številu.

Molitev je tudi največja oblika dobrega dela, ki ga lahko podarimo drugim, ne da bi jih prizadeli ali se dotaknili njihove osebne svobode. Tudi letošnja vodilna misel akcije 40 dni brez alkohola »Beseda zdravi« nas vabi k molitvi za svoje otroke in otroke alkoholikov ter obenem nagovarja, da jim prisluhnemo, ter izrazimo podporo in sočutje, saj so ravno zaradi okolja v katerem živijo velikokrat prikrajšani za občutke varnosti in ljubezni. 

Ljudje v stiskah so in bodo vedno med nami, zato prosimo in upamo na vašo pomoč. V lanskem letu smo z denarjem, ki ste ga darovali v nabiralniku za družine v stiski, pomagali družinam in posameznikom pri plačilu stroškov za elektriko in stanovanjske stroške v skupni višini 3.365,00 EUR. Hvala vsem, ki ste darovali in ki darujete za ljudi v stiski v naši župniji.

Bog vam povrni.

Dobra dela spreminjajo svet in prinašajo v življenje posameznikov vero, upanje in veselje.

In z veseljem opravljajmo dobra dela, ki bodo obogatila naše življenje in nas v postnem času še bolj približala Bogu.


PREDLOGI SLOVENSKE KARITAS ZA POSTNI ČAS

Letos so na Slovenski karitas pripravili tri predloge:

– preventivno spodbudo “40 dni brez alkohola” že poznamo. Gre predvsem za izraz solidarnosti in sočutja z vsemi, ki trpijo zaradi alkohola v družinah, prometu in zdravju. Letošnja vodilna misel “Beseda zdravi” nas še posebej vabi, naj prisluhnemo svojemu in otroku alkoholikov, jim izrazimo podporo in sočutje. 

– dobrodelno akcijo “Ne pozabimo” za pomoč jugovzhodni Evropi. Z akcijo se podpirajo ljudske kuhinje, pomoč s paketi hrane, šolskimi potrebščinami in higienskimi pripomočki ter nego na domu za starejše, invalidne in bolne v BIH, Srbiji, Makedoniji in Albaniji

– postni koledar za otroke, ki je letos oblikovan v obliki drevesa in nosi naslov “1 dobro delo na dan.” Na plakatu je potrebno pobarvati liste na drevesu, ki predstavljajo dneve v postnem času: ko bodo otroci naredili dobro delo, bodo pobarvali en listek in drevesno bogoslužje ozelenelo. Tako bodo otroci lahko vsak dan videli, da z dobrimi deli spreminjajo svet okoli sebe. Za vsak teden se na plakatu najde tudi spodbuda k dobremu delu na različnih straneh. Koledar najdete na spletni strani www.karitas.si/post.

Prejšnji prispevek
Župnijska ekipa na počitnicah
Naslednji prispevek
Pasijon 2022