Naj bo postni čas priložnost, da se zbližamo z Bogom:
Post je čas notranjega in zunanjega prečiščevanja, obdobje, ko iščemo pot do boljše različice sebe, svojih bližnjih in seveda Boga. Gre za čas razločevanja, kaj nas vodi k Bogu in kaj nas odvrača od Boga in bližnjih; da si vzamemo čas za pogled, kam gre naše življenje, kaj nam na poti še manjka in kje smo zašli. Pri tem naj se letos za postni čas vprašamo, če nas v življenju vodi še kaj drugega kot le Bog.
Naj bo to čas priložnosti, da se zbližamo z Bogom, ne pa čas, ko sebi in drugim dokazujemo, kaj zmoremo.
Po navadi nas čez postni čas vodita dve skrajnosti, dva načina odpovedi:
-
prvi način je, da si za postni čas izberemo kakšen zelo težek izziv – nekaj takega, s čimer se želimo dokazati sebi in drugim, in Boga ni v enačbi; »No, pa da vidim, ali bom zmogel to vseh 40 dni.«
-
drug način pa je, da si za postni izziv izberemo nekaj minimalnega. Nekaj povsem nepomembnega, kar niti nima posebnega vpliva na naše življenje in vero, na primer; »Ta postni čas ne bom jedel točno določene vrste čokolade.« Pogosto na ta način sebe malo “prinašamo naokoli” in iščemo izgovore.
V resnici pa to ni nekaj, kar bi izboljšalo naše življenje ali vplivalo na našo rast v veri. Če se v tem postnem času odpovem zgolj točno določeni vrsti sladkarij, zaradi tega verjetno ne bom postal boljši človek, kajne? Prav tako, če imamo post brez molitve in miloščine… No, je to zgolj dieta.
Veliko bolj pomembno je, da si izberemo nekaj nujnega; nekaj s čimer bomo spoznali, kaj je torej tisto, kamor nas vabi Bog. Saj Bog želi, da bi bili svobodni in ne sužnji svojih težav in skušnjav; da bi poiskali področja, kjer smo lahko resnično svobodni.
Letos vas spodbujamo, da si v tem postnem času zastavimo nekaj konkretnih vprašanj za post naše duše:
– katera je tista ovira v mojem življenju, ki me odvrača od Boga?
– kako naj se je lotim ali čemu naj se uprem, da se bom znova zbližal z Bogom?
– katere korake moram storiti v smer, v katero me Bog vabi?
– kako lahko čim bolje izkoristim ta postni čas, da bom postal tak človek, za kakršnega Bog želi, da postanem?
Post je tako letni opomin, da moramo iz svojega življenja odstraniti vse telesne kot dušne strupe. Če Bog ni v središču naše duše in telesa, se v nas ne bo naselil mir in bomo težko prejeli vse milosti, ki nam jih Bog želi dati.
Poznamo mnogo citatov zavzetih kristjanov, ki govorijo o postu kot o bistvenem elementu krščanske hoje za Jezusom. Eden izmed njih, sveti Janez Kasijan, učenec svetega Janeza Zlatoustega, je lepo zapisal:
»Ne mislimo, da je samo zunanji post, post od vidne hrane, dovolj za popolnost srca in čistost telesa – združen mora biti s postom duše. Zakaj tudi duša se hrani s stvarmi, ki so škodljive. Zelo rada se na primer hrani z obrekovanjem. Tudi izbruh jeze je za dušo klavrna hrana, uniči jo s svojim obupnim okusom. Zavist je hrana za um – pokvari ga s svojimi strupenimi sokovi. Domišljavost je hrana, ki umu za kratek čas naklanja slasten obrok, nato pa ga izprazni vseh čednosti, da ne obrodi nobenih duhovnih sadov. Poželenje in tavanja srca so nekakšna hrana za dušo, ki uživa škodljivo meso, a nato ostane brez deleža nebeškega kruha in resnično dobre hrane. Če se z vsemi močmi, ki jih premoremo, v svetem postu vzdržimo tovrstne hrane, potem bo tudi upoštevanje telesnega posta učinkovito in koristno.«
Ker pa je to v naravi človeka, da je tudi šibak in grešen, da na svoji poti velikokrat zaide in pade, je vsak poklican, da se trudi po svojih najboljših močeh.
Letošnji postni čas v naši župniji bo tako v znamenju prečiščevanja naše duše in telesa, naše grešnosti in šibkosti. Pred oltarjem bo stal križ z napisi naših največjih šibkosti, ki povzročajo vse ostale grešnosti v naših življenjih: napuh (1. postna nedelja), lakomnost in požrešnost (2. postna nedelja), jeza in nevoščljivost (3. postna nedelja), nečistost (4. postna nedelja) in lenoba (5. postna nedelja).
Vsak od nas bo na vsako postno nedeljo spodbujen, da razmisli o svojih pregrehah, jih napiše na listek in jih tako preda Jezusu na križ. Tekom postnih nedelj bomo tako na viden in otipljiv način občutili Božje odpuščanje in milost ter skupaj osvobodili in razcveteli pot do Velike noči.
Pri tem bomo imeli pred očmi tudi tri bistvene sestavine vsakega postnega časa: molitev, post (odpoved) in dobra dela (miloščina). Zato smo za vas pripravili tudi postne izzive, ki vas bodo motivirali in spremljali skozi vseh 40 dni postnega časa.
Pri oltarju bodo postavljeni trije zabojčki, vsak za svoj namen (molitev, odpoved, dobro delo). Vsak teden si boste tako lahko izbrali iz vsakega zabojčka bo en izziv. (lahko tudi več ali manj, vse po svojih zmožnostih).
Prav tako imamo za otroke izbran prav poseben način darovanja miloščine, in sicer letos darujemo denar za pomoč družinam v Afriki, preko dobrodelnega namena KUPI KOZO (ali dve ali tri). S tem bomo pomagali revnim družinam v Afriki, da se bodo tako veliko lažje trajnostno preživljale. Otroci bodo kasneje lahko sodelovali tudi na natečaju in zbranim kozicam dodelili imena.
Letošnji postni čas naj torej ne bo zgolj čas, ko “postanemo malo boljši, kot smo običajno”,
ampak naj to resnično postane priložnost, da korenito spremenimo svoje življenje. Naj bo to za nas čas, ko bomo odvrgli odvečno, se osvobodili starih in nepotrebnih vzorcev ter naredili prostor vsemu, kar nam daje življenje.
Naredimo prostor Veliki noči, veselju, Vstalemu, ki je premagal tudi našo smrt. Prepoznajmo njegovo darujočo se ljubezen in usmiljeno pravičnost, Njegovo živo in dejavno navzočnost v našem življenju. Ob čudenju nad vsem, kar dela za nas, vstopili v nenehno hvaležnost, kot nas spodbuja apostol Pavel: »V vsem se zahvaljujte: kajti to je Božja volja v Kristusu Jezusu glede vas.« (1Tes 5,18).
Prav tako vabimo vse, ki bi vas zanimalo sodelovanje pri letošnji dramski uprizoritvi pasijona. Za sodelovanje pišite animatorki Katji na elektronski naslov: carman.katja@gmail.com. Vse podrobnosti izveste ob prijavi. Prvo srečanje je predvideno že naslednji teden, v nedeljo, 6. 3., po 10. sv. maši v učilnici župnišča.
Lep in blagoslovljen postni čas vam želi liturgična ekipa.
PEPELJENJE, KRIŽEV POT, MOLITEV ROŽNEGA VENCA in SVETA SPOVED Obred pepeljenja bomo opravili v sredo, 2. marca, pri obeh sv. mašah ob 7.00 in 19. uri. Na pepelnično sredo Cerkev kristjanom (razen otrokom, ostarelim in bolnim) zapoveduje strogi post in zdržek od mesa. V postu bomo vsak petek (tudi s prenosom) po večerni sveti maši molili križev pot. Priložnost za sveto spoved bo, kot običajno, ob sredah zvečer. Ob ponedeljkih ob 18.20 pa vabljeni, da se pridružimo prostovoljkam karitas molitvi rožnega venca. |