Draveljski duhovni večer: dr. Andrej Capuder

Novice
Povej naprej!

Gost večera bo dr. Andrej CAPUDER,

z njim se bomo pogovarjali o njegovi  knjigi

ZAMRZNJENE BESEDE.

Knjiga je pred kratkim izšla pri Mohorjevi založbi v Celovcu.


Dr. Andrej Capuder, roj. v Ljubljani leta 1942, je eden najbolj vsestranskih slovenskih ustvarjalcev, Leta 2015 je dobil tudi Rožančevo nagrado.

Prisrčno vabljeni.

Andrej Capuder se je rodil v profesorski družini Franca in Vide, roj. Suhadolnik, kot drugi od petih otrok. Maturiral je na klasični gimnaziji v Ljubljani, na Univerzi v Ljubljani je leta 1967 diplomiral iz francoskega in italijanskega jezika, leta 1980 pa je prav tam doktoriral s tezo o francoskem nadrealizmu. Od leta 1968 do 1973  je poučeval francoščino in italijanščino na Šubičevi, II. klasični gimnaziji v Ljubljani. Poklic profesorja je nadaljeval na ljubljanski Filozofski fakulteti, kjer je na Oddelku za romanske jezike in književnosti do leta 2009 s presledki predaval francosko književnost, izbrana poglavja iz klasicizma in romantike. Vmes je pisal, prevajal in se strokovno izpopolnjeval v Franciji, na univerzah v Nancyju, v Aix-en-Provance in drugje. V osemdesetih letih je s pisano in govorjeno besedo sodeloval pri procesu demokratizacije v povojni Sloveniji. Na prvih večstrankarskih volitvah leta 1990 je bil na listi Slovenskih krščanskih demokratov (DEMOS) izvoljen za  poslanca, nato pa je v prvi vladi samostojne Slovenije (1990-1993) postal minister za kulturo. Po koncu mandata je bil imenovan za veleposlanika Republike Slovenije v Parizu, kjer je deloval do leta 1997. Nato se je vrnil na Univerzo, v obdobju od leta 2005 do 2009 pa je bil znova ambasador, to pot v Rimu. Po upokojitvi leta 2009 se posveča književnemu ustvarjanju in nadaljnji poglobitvi demokracije v Sloveniji. Od leta 1967 je poročen z Majdo roj. Dekleva, bibliotekarko in prevajalko. Je oče treh hčera, od katerih ima osem vnukov. Živi in piše v Ljubljani in v Vremski dolini, na domačiji svoje žene.

http://4d.rtvslo.si/arhiv/intervju-tv/174415978


Prejšnji prispevek
Luč miru iz Betlehema 2022
Naslednji prispevek
Sprejem Lučke miru iz Betlehema