Beseda MIR pomeni podobno v večini jezikov. Ljudje lahko govorijo o mirovnih pogodbah ali o času miru; kar pomeni odsotnost vojne in nemiru.
V Svetem pismu se je beseda MIR nanašala na odsotnost prepirov, vendar je kazala tudi na prisotnost nečesa boljšega na njenem mestu.
V Stari zavezi je hebrejska beseda za MIR – SHALOM, v Novi zavezi pa grška beseda EIRENE. Najbolj osnovni pomen besede SHALOM je POPOLN ali CELOVIT.
Beseda se je nanašala na primer, na kamen, ki ima popolno celotno obliko brez kakršnihkoli razpok ali na primer na dokončan kamniti zid, ki nima lukenj in manjkajočih opek. SHALOM se torej nanaša na nekaj, kar je zapleteno in sestavljeno iz veliko delov, toda so te v stanju POPOLNOSTI.
Kot je rekel Job, da so njegovi šotori v stanju SHALOM, ker je preštel svojo čredo in nobena žival ni manjkala. SHALOM se lahko nanaša tudi na človekovo dobro počutje. Kot takrat, ko je David obiskal svoje brate na bojišču in jih vprašal o njihovem SHALOMU.
Glavna ideja je, da je življenje zapleteno, polno gibljivih delov, odnosov in situacij, in ko kateri koli od teh ni usklajen ali manjka, se naš SHALOM pokvari. Življenje ni več CELOTA in potrebno ga je obnoviti.
Pravzaprav je to osnovni pomen SHALOMA. Prinesti SHALOM – MIR dobesedno pomeni narediti POPOLNO ali popolnoma OBNOVITI.
Na primer, če vaša žival po nesreči poškoduje sosedovo lastnino, jo poplačate tako, da sosedu v celoti povrnete izgubo – tako ustvarite SHALOM.
Vrneš kar manjka in tako obnoviš v CELOTO.
Enako velja za medčloveške odnose.
V knjigi Pregovorov ozdravitev razpadlega odnosa pomeni prinesti SHALOM. Namesto, da bi se ljudstva bojevala in bi s tem, ne samo prenehala, ampak tudi začela delati skupaj v korist drug drugemu. Toda temu po navadi ni bilo tako.
Zato se je prerok Izaija veselil bodočega kralja, PRINCA SHALOMA. Njegova vladavina bi prinesla MIR brez konca – čas, ko bi Bog s svojim ljudstvom sklenil SHALOM in POPRAVIL vse, kar je bilo zlomljeno.
Zato je bilo Jezusovo rojstvo napovedano kot prihod MIRU – EIRENE. Jezus je prišel ponudit svoj MIR drugim, kot je tudi rekel svojim učencem: “MIR vam zapustim, svoj MIR vam dam.” Jezus je torej sklenil MIR med grešnimi ljudmi in Bogom, ko je umrl in vstal od mrtvih. OBNOVIL je v celoti pretrgan odnos med nami in Bogom.
Zato apostol Pavel reče, da je sam Jezus naš EIRENE. On je bil celovit, popoln človek, kakršni smo bili ustvarjeni tudi mi, a nismo uspeli takšni ostali, zdaj pa nam daje svoje življenje kot darilo MIRU. Zato smo poklicani k USTVARJANJU MIRU.
Postati ljudje MIRU pomeni sodelovati v Jezusovem življenju, ki je za vse nas
povrnil MIR.
MIR torej zahteva veliko dela, ker ne gre le za odsotnost in izogib prepirom. PRAVI MIR zahteva, da vzamemo vse tisto, kar je zlomljeno, in to obnovimo v popolnosti, brez lukenj in napak, z ponižnostjo, potrpežljivostjo in ljubeznijo, ne glede na to, ali je to v naših vsakdanjih življenjih, naših odnosih ali v našem svetu.
In to je Svetopisemski pomen MIRU.