Nagovor druge adventne nedelje: Ljubezen

Izpostavljeno, Novice
Povej naprej!

Torej, če ste že slišali za Jezusa, verjetno poznate enega od njegovih slavnih naukov, imenovanega ZLATO PRAVILO. “Naredi drugim, kar bi želel, da drugi storijo tebi.” To je pravzaprav obnovitev nečesa drugega, kar je rekel Jezus, njegova NOVA ZAPOVED; da je smisel življenja LJUBITI Boga z vsem srcem, vso dušo in mišljenjem in LJUBITI svojega bližnjega kot samega sebe.
To je res lepo, toda kaj točno Jezus misli z besedo “LJUBEZEN“?
To je zelo nejasna beseda, ker lahko ljubiš svojo mamo in lahko ljubiš pico. In če beseda ljubezen v obeh primerih pomeni isto, se bo tvoja mama počutila zelo slabo.

Kaj je torej Jezus mislil v svojem jeziku? No, najprej, ta izraz »ljubi svojega bližnjega« je citat iz hebrejskih spisov, kjer je beseda za LJUBEZEN »AHAVAH«. Vendar pa je bil jezik, ki ga je Jezus govoril in v njem učil iz dneva v dan, sorodni jezik hebrejščine, in sicer aramejščina, v kateri je beseda za LJUBEZEN “RAKHMAH“.

Toda potem, ko so Jezusovi učenci širili njegove nauke po vsem svetu, so besedo LJUBEZEN prevedli v grščino z besedo “AGAPE“. Ampak tukaj je tisto, kar je zanimivo. Najzgodnejši Jezusovi učenci, ki so knjige Nove zaveze pisali v grščini, se pomena AGAPE niso naučili po iskanju v starodavnih slovarjih. Namesto tega so se ozirali na Jezusa in njegova dejanja, ki jih je živel, da bi popolnoma na novo opredelili sam koncept LJUBEZNI.

Ko so nekoč Jezusa vprašali o najpomembnejši zapovedi v judovskih spisih, jim je najprej citiral starodavno molitev v Tori, imenovano Shema. “Ljubi Gospoda, svojega Boga, z vsem srcem.” LJUBEZEN do Boga je torej najpomembnejša stvar, toda Jezus je hitro nadaljeval in rekel, da je najpomembnejša še ena zapoved iz Tore – LJUBITI svojega bližnjega kot samega sebe.

Kaj je torej najpomembnejše? Ljubiti Boga ali ljubiti bližnjega? JA. Jezusov odgovor je pritrdilen. Za Jezusa sta to dve plati istega kovanca.
Vaša LJUBEZEN do Boga bo izražena v vaši LJUBEZNI do ljudi in obratno. Nerazdružljiva sta. In tako nam je jasno, da za Jezusa AGAPE – LJUBEZEN, ni samo  občutek, ki ga čutimo do nekoga drugega, ko recimo rečemo: “zaljubil sem se.” Za Jezusa je LJUBEZEN dejanje. To je izbira, ki jo naredite, ko se odločite, da iščete dobro in delate za dobro počutje drugih ljudi, ne samo zase.

Jezus je nadaljeval z učenjem, da PRISTNA LJUBEZEN do Boga in drugih pomeni iskati in delati dobro za druge ljudi, ne da bi pričakovali kaj v zameno, zlasti od ljudi, ki so v težkih situacijah in vam ne morejo poplačati, tudi če bi želeli.
Po Jezusovih besedah ​​ta vrsta VELIKODUŠNE LJUBEZNI odseva sam utrip Božjega srca. In to je peljal še dlje. Jezus je rekel, da je izraz PRISTNE LJUBEZENI, kako dobro ravnaš z osebo, ki je ne preneseš, ali z njegovimi besedami: “Ljubi svojega sovražnika in mu delaj dobro in ne pričakuj ničesar v zameno.” Za Jezusa ta vrsta LJUBEZNI do sovražnika oz. ljudi, ki jih preziramo ali spregledamo, posnema sam značaj Boga.

Jezus je svojo LJUBEZEN kazal tako, da je nenehno pomagal in služil ljudem okoli sebe na zelo praktične in otipljive načine. In vedno bolj se je premikal proti revnim in prizadetim ljudem, ki mu v zameno niso mogli koristiti. Izkazal je ljubezen do pozabljenih, ljudi, ki jih drugi niso marali. In ko je Jezus končno vkorakal v Jeruzalem, ko je imel že kar nekaj sovražnikov okoli sebe je namesto, da bi jih napadel, jim je dovolil, da ga ubijejo. Jezus je umrl zaradi sebičnosti svojih sovražnikov, ker jih je vseeno LJUBIL.
Kot je rekel apostol Pavel: »Bog nam je pokazal svoj AGAPE v tem, da ko smo bili še grešniki, je Jezus – Mesija umrl za nas.«
Ali z besedami apostola Janeza: »Božji lastni AGAPE se je razodel, ko je poslal svojega edinega Sina na svet, da bi po njem imeli življenje.« In za Janeza to seveda vodi do zaključka: “Ljubljeni, če nas je Bog tako ljubil, potem bi morali tudi mi izkazovati ljubezen drug drugemu.”

Vera torej vključuje zaupanje, da je v središču Bog, ki prekipeva od LJUBEZNI do svojega sveta, kar pomeni, da je namen človeka PREJETI TO LJUBEZEN, ki je prišla po Jezusu, in jo nato vrniti drugim, da ustvarimo sistem predajanja LJUBEZNI.

In to je torej pomen AGAPE – LJUBEZNI.

 

Prejšnji prispevek
100 ur molitve
Naslednji prispevek
Duhovne drobtinice