Grkokatoliška maša na velikonočni ponedeljek

Novice
Povej naprej!

Na velikonočni ponedeljek je bila liturgija pri večerni maši po vzhodnem obredu. Vodil jo je grkokatoliški duhovnik Mihajlo Hardi.

Gre za Grškokatoliška Cerkev ali Cerkev vzhodnoslovanskega obreda, ki pri bogoslužju uporablja bizantinski obred v stari cerkveni slovanščini. Grškokatoliška Cerkev je v popolni edinosti s katoliško Cerkvijo in priznava papeža za svojega vrhovnega voditelja.

Darovana je bila liturgija sv. Janeza Zlatoustega, ki je razdeljena na tri dele, in sicer: pripravo darov – proskomidijo, besedno in evharistično bogoslužje. Besedno in evharistično bogoslužje vsebuje veliko prošenj ali jektenij, ki jih pojeta diakon ali duhovnik in zbor. Tokrat je liturgijo obogatil Slovenski ekumenski zbor, v katerem pojejo tudi draveljski župljani.

Posebnost litugije sta tudi prisotnost ikon in kadila.

Na priloženi povezavi lahko prisluhnete celotni liturgiji.

 

Foto in zvočni posnetek: Tomaž Celarec

Prejšnji prispevek
Vabilo na dan odprtih vrat za spoznavanje slovenskih jezuitov
Naslednji prispevek
Odrešilna pot – nova knjiga Založbe Dravlje