DUHOVNA MISEL ZA 30. NEDELJO MED LETOM

Povej naprej!

 

 

 

 

 

Božja beseda za 30. NEDELJO MED LETOM.

 Od stvarjenja naprej Sveto pismo predstavlja človeka kot nekoga, ki si želi biti kakor Bog. Zgodba o prvem paru ter njunem srečanju s kačo ostaja model za človekovo ravnanje skozi vso zgodovino: trudimo se postati kakor Bog tako, da bi Bogu ukradli, kar je Božjega. Pri tem sledimo svojim lastnim predstavam o tem, kdo Bog je in kaj Bog počne. V današnjem prizoru pa Jezus usmerja to naše hrepenenje nazaj na pravo pot. Ni narobe, da si želimo biti kakor Bog. Končno smo ustvarjeni po njegovi podobi in podobnosti! A če je bistvo Boga v tem, da je (kot je lepo zapisal sv. Janez) ljubezen, potem je najboljši način in najbolj učinkovita pot, da postanemo kakor Bog, v tem, da ljubimo. Zato ta zapoved ljubezni ni zapoved, kar bi prihajala od zunaj, kot nekaj tujega in vsiljenega, temveč kot pot k uresničitvi človekove najgloblje želje. Ko gledamo na Jezusovo zapoved skozi to perspektivo, tudi lažje razumemo, zakaj Jezus dve zapovedi takorekoč združi v eno. Zakaj je zapoved ljubezni do Boga enaka zapovedi ljubezni do bližnjega? Če ljubim starša, ne morem, da ne bi ljubil njegovih otrok. Če ljubim Boga, je razumljivo, da bom ljubil tudi ljudi, po Jezusu njegove posinovljene otroke. Ne samo, da so njegovi otroci, temveč so, če se tudi sam prepoznam kot Božji otrok, tudi moji bratje in sestre. S tem v polnosti postajam kakor Jezus, učlovečen Božji Sin, s tem pa Jezusovo veselje postaja tudi moje veselje in moje življenje vedno bolj Božje življenje.

Prejšnji prispevek
VABILO NA SVETOPISEMSKI MARATON Z NASLOVOM “UČITE SE OD MENE”
Naslednji prispevek
PRAZNOVANJE ZAKONSKIH JUBILEJEV