Sveta birma in priprava nanjo

Izpostavljeno, Novice
Povej naprej!

SVETA BIRMA IN PRIPRAVA NANJO

V soboto, 25. 5., ob 10.00, bo v naši župniji potekal praznik svete birme, ko bo 44 veroučencev 8. razreda prejelo zakrament svete birme.

Tukaj je nekaj podatkov v zvezi z birmo, ki bi vas kot župljane utegnili zanimati:

  • podobno, kot je veljalo za prvoobhajance, bo na steni okrogle kapele visel plakat z slikami in imeni birmancev, pod plakatom pa bo košara z listki, na katerih so njihova imena. Toplo vabimo vse župljane, da s pomočjo teh listkov naše birmance še posebej v teh zadnjih dneh priprave spremljamo z molitvijo;
  • vabljeni k molitvi za birmance med birmansko devetdnevnico, ki se začne v četrtek, 16. 5., in bo trajala do prihodnjega petka, 24. 5., potekala pa bo pri večernih mašah ob 19.00 ter v nedeljo pri družinski maši ob 10.00.
  • srečanje birmancev, botrov in staršev z birmovalcem, nadškofom Alojzijem Cviklom bo v sredo, 22. 5., ob 18.00, v cerkvi. Med sveto mašo ob 19.00, ki bo sledila srečanju, bosta g. nadškof in njegov tajnik na voljo za spoved za starše in botre, ki bi si to želeli;
  • v nedeljo, 2. 6., bomo v zahvalo poromali na Šmarno goro in ob 11.00 tam darovali sveto mašo. Ker je sveta birma praznik vse župnije, tudi na zahvalno romanje ne vabimo le birmancev in njihovih družin, temveč vse župljane!Pa še kratek pouk o izvirih, pomenu in obredu zakramenta svete birme (KKC 1315-1321).

 

»Apostoli v Jeruzalemu so slišali, da je Samarija sprejela božjo besedo; zato so tja poslali Petra in Janeza. Ko sta prispela tja, sta molila zanje, da bi prejeli Svetega Duha. Zakaj Duh še ni bil prišel na nobenega izmed njih, bili so samo krščeni v imenu Gospoda Jezusa. Tedaj sta nanje polagala roke in prejemali so Svetega Duha« (Apd 8,14-17).

Birma izpopolni krstno milost. To pomeni, da s krstom in evharistijo zakrament birme sestavlja celoto »zakramentov uvajanja v krščanstvo«, katerih enoto je treba ohranjati. Zakrament birme namreč tiste, ki so krščeni, »popolneje zveže s Cerkvijo, jih obogati s posebno močjo Svetega Duha in jim tako nalaga strožjo dolžnost, da kot resnične Kristusove priče hkrati z besedo in z dejanjem razširjajo in branijo vero«.

Birma je zakrament, ki podeli Svetega Duha, da bi nas globlje zakoreninil v božje sinovstvo, nas tesneje včlenil
v Kristusa, naredil našo vez s Cerkvijo trdnejšo, nas bolj pridružil njenemu poslanstvu in nam pomagal pričevati za krščansko vero z besedo, ki jo spremljajo dejanja.

Birma kakor krst vtisne v dušo kristjana neko duhovno znamenje ali neizbrisno znamenje (»character«); zato je
ta zakrament mogoče prejeti samo enkrat v življenju. Na vzhodu podeljujejo ta zakrament neposredno po krstu; sledi mu udeležba pri evharistiji. To izročilo poudari enoto treh zakramentov uvajanja v krščanstvo. V latinski Cerkvi podeljujejo ta zakrament, ko je dosežena starost razsodnosti, in njegovo obhajanje redno pridržujejo škofu, s čimer je naznačeno, da ta zakrament okrepi cerkveno vez. Kandidat za birmo, ki je dosegel starost razsodnosti, mora izpovedati vero, biti v stanju milosti, imeti namen prejeti zakrament in biti pripravljen sprejeti svojo vlogo Kristusovega učenca in Kristusove priče v cerkvenem občestvu in v časnih zadevah.

Bistveni obred birme je maziljenje s sveto krizmo na čelu krščenca (na vzhodu tudi na drugih čutilih), maziljenje, ki se izvrši s polaganjem roke birmovalca in z besedami: »Sprejmi potrditev – dar Svetega Duha« – v rimskem obredu, »Bodi zapečaten (zaznamovan) z darom Svetega Duha« – v bizantinskem obredu. Kadar se birma obhaja ločeno od krsta, se njena povezanost s krstom med drugim izraža z obnovitvijo krstnih obljub.

Obhajanje birme med evharistijo (mašo) prispeva k naglasitvi enote zakramentov uvajanja v krščanstvo.

Prejšnji prispevek
Ponedeljkov pregovor
Naslednji prispevek
Duhovna drobtinica