Molitveni namen svetega očeta za junij

Povej naprej!

ZA ODPRAVO MUČENJA

Molimo, da bi si mednarodna skupnost konkretno prizadevala za odpravo mučenja in zagotavljala podporo žrtvam in njihovim družinskim članom.


Potovanje na Poljsko

Ob 31. Svetovnem dnevu mladih

Pozdrav vernikom z nadškofijskega okna

Frančišek

29. julij 2016

(…) Kakšna bolečina, kakšna krutost! Kako je mogoče, da smo ljudje, ustvarjeni po Božji podobi, sposobni delati kaj takega? Bilo je storjeno, nočem vas zagreniti, vendar moram izreči resnico.  Krutost se ni končala v Auschwitzu, v Birkenau; tudi danes se muči ljudi, mnoge zapornike mučijo, da bi spregovorili … Grozno! Danes so možje in žene v prenapolnjenih zaporih; živijo – oprostite – kot živali. Dandanes obstaja ta krutost. Mi pravimo: ja, smo videli, kako so pred 70 leti umirali ustreljeni ali obešeni ali umorjeni s plinom. Toda danes se na tolikih koncih sveta, kjer je vojna, dogaja isto.

Jezus je prišel v to resničnost, da bi jo nesel na lastnih ramenih. In nas prosi, da molimo. Molimo za vse Jezuse, ki so danes na svetu: lačne, žejne, dvomljivce, bolne, tiste, ki so sami, tiste, ki jih težijo toliki dvomi in krivde. Zelo trpijo. Molimo za tolike bolne otroke, nedolžne, ki nosijo križ že od otroštva. Molimo tudi za tolike može in žene, ki so danes mučeni v tolikih deželah sveta; za zapornike, ki so vsi nagneteni, kot da bi bili živali. Nekoliko žalostno je to, kar vam pravim, vendar je res. Res pa je tudi, da je Jezus sprejel nase vse te stvari. Tudi naš greh.

Vsi tu smo grešniki, vsi nosimo težo naših grehov. Ne vem, ali se kdo ne čuti grešnika. Če se kdo ne čuti grešnika, naj dvigne roko. Vsi smo grešniki. Vendar nas On ljubi, ljubi nas. In ravnamo kot grešniki, vendar Božji otroci. Molimo vsi skupaj za ljudi, ki trpijo danes po svetu zaradi tolikih grdih stvari, tolikšnega zla. In ko pride do solz, otrok poišče mamo. Tudi mi, grešniki, poiščimo Mamo in se vsi skupaj obrnimo k Mariji, vsakdo v svojem jeziku.

 

Govor delegaciji Mednarodne zveze za kazensko pravo

23. oktober 2014

Oblika mučenja se včasih uporablja z zaporno kaznijo v strogo varovanih zaporih. Z namenom, da se zagotovi večjo varnost družbe ali posebno obravnavo določenih kategorij zapornikov, njegova glavna značilnost ni nič drugega kot zunanja izolacija.  Kot dokazujejo različne študije, pomanjkanje čutnih dražljajev, popolna nemožnost komuniciranja in pomanjkanje kontaktov z drugimi osebami povzročajo psihično in fizično trpljenje kot so paranoja, tesnoba, depresija, izguba telesne teže in nagnjenost k samomoru. Ta pojav ni značilen samo za strogo zaprte zapore, ampak tudi za druge kazenske ustanove, mučenje pa je prav tako prisotno v ustanovah za mladoletne, psihičnih bolnišnicah, policijskih postajah.

Mučenja niso več samo zato, da bi dosegli določen cilj, kot je priznanje ali ovaduštvo – značilne prakse doktrine nacionalne varnosti – ampak predstavljajo avtentični dodatek bolečine k trpljenju v zaporu. Na ta način mučijo ne samo v tajnih zapornih centrih ali v modernih koncentracijskih taboriščih, ampak tudi v zaporih, ustanovah za mlade, psihiatričnih bolnišnicah, komisariatih in drugih centrih in kazenskih ustanovah. Kazenska doktrina ima pri tem pomembno odgovornost, ker je v nekaterih primerih dovoljevala mučenje z določenimi predpostavkami in tako odprla pot kasnejšim zlorabam.

Mnoge države so tudi odgovorne, ker so prakticirale in tolerirale ugrabitev osebe na lastnem ozemlju, vključno z državljani njihove države, in da so dovolile uporabo svojega zračnega prostora za nelegalni transport do zapornih centrov, kjer se prakticira mučenje. Te zlorabe se lahko zaustavijo zgolj s trdno zavzetostjo mednarodne skupnosti, da prizna primat principa pro homine, se pravi dostojanstva človeške osebe nad vsem.

 

Moliti z molivci Papeževe svetovne mreže molitve je tako, kot čutiti bitje Jezusovega Srca v množici človeških src.

 

 


 

 

PSMM – PAPEŽEV VIDEO

 

PAPEŽEVA SVETOVNA MREŽA MOLITVE (PSMM)

Leta 2015 se je Apostolat molitve preimenoval v Papeževo svetovno mrežo molitve (PSMM). Z novimi statuti to ni več apostolsko delo Družbe Jezusove, ampak je papeška ustanova, papež imenuje glavnega direktorja PSMM in MEG (Mladinsko evharistično gibanje – mladinska veja PSMM) s sedežem v Vatikanu, ki ga predlaga vrhovni predstojnik Družbe Jezusove. Sedanji mednarodni direktor je p. Frédéric Fornos DJ. Papež kot prvi pastir Cerkve pozna potrebe sveta in Cerkve, mnogi molivci za te potrebe pa so povezani v molitveni mreži.

Sredstva molitve v tiskovinah in na spletu

Poleg tiskovin je dostop do papeževih mesečnih namenov in razlag najhitrejši in najlažji po spletu www.popesprayer.net Na mesečnem enominutnem videu Papežev video oz. www.thepopevideo.org, v slovenščini dostopnem na Radiu Vatikan, TV Exodusu, You Tubu in www.jezuiti.si, papež sam predstavi molitveni namen za mesec, ki se je začel. V angleščini, španščini, italijanščini, francoščini, portugalščini, nemščini in kitajščini pa je trikrat na dan (zjutraj, popoldne in zvečer) dostopna kratka molitev v zvezi z mesečnim molitvenim namenom www.clicktopray.org.

Vsebina oz. duhovnost PSMM

Duhovnost PSMM je mogoče izraziti z enim stavkom Božje besede: »Bog je namreč svet tako ljubil, da je dal svojega edinorojenega Sina, da bi se nihče, kdor vanj veruje, ne pogubil, ampak bi imel večno življenje« (Jn 3,16). Z Jezusovimi prikazovanji sv. Marjeti Mariji Alacoque v 17. stoletju se je Božja ljubezen posebej izrazila v pobožnosti in čaščenju Srca Jezusovega. To čaščenje, povezano z zadoščevanjem in posvetitvijo Srcu Jezusovemu ob prvih petkih, je mističnega izvora, AM pa ga povezuje z apostolskimi razsežnostmi molitve za svet in Cerkev. V tej perspektivi dandanes lahko prepoznamo tudi duhovnost Božjega usmiljenja.

Molitev darovanja ali izročitve

Molivec se vsak dan osebno daruje ali izroči Bogu s svojimi besedami ali z naslednjo molitvijo:

Bog, naš Oče, izročam ti svoj dan.

Izročam ti svoje molitve, misli, besede,

dejanja, radosti in bolečine

skupaj s srcem tvojega Sina Jezusa,

ki se v evharistiji vedno znova podarja

za odrešenje sveta.

Naj bo Sveti Duh, ki je vodil Jezusa,

danes moj vodnik in moja moč,

da bom mogel pričevati za tvojo ljubezen.

Z Marijo, materjo našega Gospoda in Cerkve,

prosim še posebej za namen,

ki ga za ta mesec predlaga Sveti oče.

Pot srca, pristop PSMM k Srcu Jezusovemu

Pot srca ima devet korakov ali stopenj.

1.    V začetku je bila Ljubezen.

2.    Človeško srce je nemirno in išče.

3.    V problematičnem svetu.

4.    Oče pošlje Sina, da bi nas odrešil.

5.    Jezus nas imenuje svoje prijatelje.

6.    Biti v Kristusu.

7.    Z njim darujemo svoje življenje.

8.    Poslanstvo sočutja do sveta.

9.    Svetovna mreža molitve v pozorni službi za potrebe človeštva.

P. Franc Kejžar DJ, Anja Valijev, Sergej Valijev, Primož Podobnik, slovenska ekipa PSMM

Prejšnji prispevek
Predstavitev nove knjige: Draveljsko berilo
Naslednji prispevek
Vikend za mlade