ZA OSTARELE
Molimo za ostarele, ki predstavljajo korenine in spomin naroda, da bi njihove izkušnje in njihova modrost pomagale mladim gledati v prihodnost z upanjem in odgovornostjo.
Govor udeležencem mednarodnega kongresa »Bogastvo številnih let življenja«
Frančišek
31. januar 2020
Bogastvo let je bogastvo oseb, vsake posamezne osebe, ki ima za sabo mnogo let življenja, izkušenj in zgodovine. Je dragoceni dar, ki se oblikuje na poti življenja vsakega moškega in ženske, ne glede na izvor, pripadnost, ekonomske in socialne pogoje. Kajti življenje je dar in njegova dolžina je privilegij, za nas same in za druge. Vedno.
Ne obstaja samo preteklost, kakor da bi za ostarele obstajalo samo življenje, ki je za njimi, in plesniv arhiv. Ne. Gospod lahko in hoče z njimi pisati nove strani, strani svetosti, služenja, molitve … Danes bi vam rad povedal, da so starostniki ‘sedanjost’ in ‘prihodnost’ Cerkve. Ja, tudi prihodnost Cerkve, ki skupaj z mladimi prerokuje in sanja!
Preroštvo ostarelih se uresničuje, ko luč evangelija v polnosti vstopi v naša življenja; ko ostareli, kakor Simeon in Ana, vzamejo v roke Jezusa in oznanijo »revolucijo nežnosti«, blagovest Njega, ki je prišel na svet, da bi nam prinesel luč Očeta. Zato vas prosim, da se ne omejujete pri oznanjevanju evangelija starim staršem in ostarelim. Pojdite jim naproti z nasmehom na obrazu in z evangelijem v rokah. Stopite na ulice vaših župnij in pojdite iskat ostarele, ki živijo sami. Starost ni bolezen, je privilegij! Osamljenost je lahko bolezen, a z ljubeznijo, bližino in duhovno tolažbo jo je mogoče ozdraviti.
Bog ima vsepovsod po svetu številčno ljudstvo starih staršev, ki imajo v današnji sekularizirani družbi pomembno vlogo posredovanja vere svojim vnukom. In ravno oni so »nenadomestljivi člen pri vzgoji za vero najmlajših in mladih«. Pomagati si moramo in jih vključiti v naša pastoralna obzorja, ter jih obravnavati kot vitalne komponente naših skupnosti. Niso samo osebe, ki smo jim poklicani pomagati in jih ščititi pri varovanju njihovega življenja, ampak so lahko akterji evangelizacijske pastorale, privilegirane priče zveste Božje ljubezni.
Govor papeža Frančiška italijanskemu združenju starejših zaposlenih oseb, 15. oktober 2016
Cerkev gleda na starejše osebe z naklonjenostjo, priznanjem in velikim spoštovanjem. Predstavljajo bistveni del krščanske skupnosti in družbe, prav posebej pa predstavljajo podlago in spomin nekega naroda. Ste pomembna navzočnost, saj vaša izkušnja predstavlja dragocen zaklad, nepogrešljiv za gledanje v prihodnost z upanjem in odgovornostjo. Vaša zrelost in modrost, ki ste si ju nabrali skozi leta, lahko pomagata mlajšim in jih podpirata na poti rasti in odprtosti v prihodnost, ko iščejo svojo pot. Starejše osebe namreč pričujejo, da se tudi v najtežjih preizkušnjah nikoli ne sme izgubiti zaupanja v Boga in v boljšo prihodnost. So kakor drevesa, ki še vedno dajejo sadove. Kljub teži let, lahko dajo svoj izvirni prispevek za družbo, ki je bogata z vrednotami, in za potrditev kulture življenja.
PAPEŽEVA SVETOVNA MREŽA MOLITVE (PSMM) Leta 2015 se je Apostolat molitve preimenoval v Papeževo svetovno mrežo molitve (PSMM). Z novimi statuti to ni več apostolsko delo Družbe Jezusove, ampak je papeška ustanova, papež imenuje glavnega direktorja PSMM in MEG (Mladinsko evharistično gibanje – mladinska veja PSMM) s sedežem v Vatikanu, ki ga predlaga vrhovni predstojnik Družbe Jezusove. Sedanji mednarodni direktor je p. Frédéric Fornos DJ. Papež kot prvi pastir Cerkve pozna potrebe sveta in Cerkve, mnogi molivci za te potrebe pa so povezani v molitveni mreži. Sredstva molitve v tiskovinah in na spletu Poleg tiskovin je dostop do papeževih mesečnih namenov in razlag najhitrejši in najlažji po spletu www.popesprayer.net Na mesečnem enominutnem videu Papežev video oz. www.thepopevideo.org, v slovenščini dostopnem na Radiu Vatikan, TV Exodusu, You Tubu in www.jezuiti.si, papež sam predstavi molitveni namen za mesec, ki se je začel. V angleščini, španščini, italijanščini, francoščini, portugalščini, nemščini in kitajščini pa je trikrat na dan (zjutraj, popoldne in zvečer) dostopna kratka molitev v zvezi z mesečnim molitvenim namenom www.clicktopray.org. Vsebina oz. duhovnost PSMM Duhovnost PSMM je mogoče izraziti z enim stavkom Božje besede: »Bog je namreč svet tako ljubil, da je dal svojega edinorojenega Sina, da bi se nihče, kdor vanj veruje, ne pogubil, ampak bi imel večno življenje« (Jn 3,16). Z Jezusovimi prikazovanji sv. Marjeti Mariji Alacoque v 17. stoletju se je Božja ljubezen posebej izrazila v pobožnosti in čaščenju Srca Jezusovega. To čaščenje, povezano z zadoščevanjem in posvetitvijo Srcu Jezusovemu ob prvih petkih, je mističnega izvora, AM pa ga povezuje z apostolskimi razsežnostmi molitve za svet in Cerkev. V tej perspektivi dandanes lahko prepoznamo tudi duhovnost Božjega usmiljenja. Molitev darovanja ali izročitve Molivec se vsak dan osebno daruje ali izroči Bogu s svojimi besedami ali z naslednjo molitvijo: Bog, naš Oče, izročam ti svoj dan. Izročam ti svoje molitve, misli, besede, dejanja, radosti in bolečine skupaj s srcem tvojega Sina Jezusa, ki se v evharistiji vedno znova podarja za odrešenje sveta. Naj bo Sveti Duh, ki je vodil Jezusa, danes moj vodnik in moja moč, da bom mogel pričevati za tvojo ljubezen. Z Marijo, materjo našega Gospoda in Cerkve, prosim še posebej za namen, ki ga za ta mesec predlaga Sveti oče. Pot srca, pristop PSMM k Srcu Jezusovemu Pot srca ima devet korakov ali stopenj. 1. V začetku je bila Ljubezen. 2. Človeško srce je nemirno in išče. 3. V problematičnem svetu. 4. Oče pošlje Sina, da bi nas odrešil. 5. Jezus nas imenuje svoje prijatelje. 6. Biti v Kristusu. 7. Z njim darujemo svoje življenje. 8. Poslanstvo sočutja do sveta. 9. Svetovna mreža molitve v pozorni službi za potrebe človeštva. P. Franc Kejžar DJ, Anja Valijev, Sergej Valijev, Primož Podobnik, slovenska ekipa PSMM |