2. vatikanski vesoljni cerkveni zbor (1962–1965) je v Odloku o ekumenizmu zapisal: »Pospeševati obnovitev edinosti med vsemi kristjani, to je eden izmed glavnih ciljev koncila. Kristus Gospod je namreč ustanovil eno in edino Cerkev … Razdeljenost čisto gotovo nasprotuje Kristusovi volji, je svetu v pohujšanje in v škodo najsvetejši stvari, namreč oznanjevanju evangelija vsemu stvarstvu« (E 1).
Koncil je posebej izpostavil pomen »duhovnega ekumenizma«, ki vključuje »spreobrnjenje srca in svetost življenja skupaj z zasebnimi in javnimi molitvami za edinost kristjanov«. Duhovni ekumenizem je »duša vsega ekumenskega gibanja«.
Ko se torej leto za letom v molitveni osmini zbiramo k maši in molitvam, izpolnjujemo željo celotne Cerkve. Srečujemo se tudi z verniki in predstavniki drugih Cerkva, saj je »dovoljeno in celo zaželeno, da se katoličani združujejo k molitvi« skupaj z njimi (E 8).
(Vir: http://katoliska-cerkev.si/)
Letošnja molitvena osmina bo pod geslom: »Mar je Kristus razdeljen«? (1 Kor 1,13) potekla od sobote, 18. januarja do nedelje 26. januarja.
V tem času bo po vsej Sloveniji več dogodkov. En izmed njih bo tudi liturgija sv. Janeza Zlatoustega v soboto, 25. januarja, ob 18.30 v ljubljanski stolnici. Ob prisotnosti grškokatoliških duhovnikov Gorazda Bastašića iz Žumberaka in očeta Mihajla Hardija iz Metlike, bo liturgijo bizantinsko – slovanskega obreda, daroval vladika križevaške eparhije monsignor Nikola Kekić. Pel bo Slovenski ekumenski zbor, ki bo ob tej priložnosti obeležil 10-letnico svojega delovanja. Ker v tem zboru prepevajo tudi pevci draveljske župnije, vabljeni k bogoslužju.
OTČE NAŠ iz božje liturgije svetega Janeza Zlatoustega v izvedbi Ekumenskega zbora
Več posnetkov Ekumenskega pevskega zbora pa si lahko poslušate tukaj.