Jasličarji o svojih jaslicah in o jaslicah v Dravljah

Novice
Povej naprej!

Čeprav doma jasličarji ne postavijo tako velikih jaslic, so z veseljem poslali fotografije, kako jim je uspelo.  Dodali pa so še nekaj misli o svojem delovanju pri postavitvi velikih jaslic v naši cerkvi in kaj jim to pomeni v življenju.

Tudi vas so zato pred časom prosili, da pošljeje fotografije svojih jaslic in zapišete nekaj misli. Več si lahko še enkrat breberete v tem prispevku:  https://www.zupnija-dravlje.si/novice/emanuel-bog-z-nami// .

Z veseljem pričakujejo vaše prispevke, da jih objavimo. Hvala že v naprej. 


Tako pa so nam zapisali naši jasličarji:

Teja Zalokar:

Kaj mi pomenijo jaslice in njihova izdelava doma?

Kljub temu, da doma postavimo majhne in bolj skromne jaslice, si božiča brez njih ne morem predstavljati. Ob jaslicah namreč lažje začutim veselje ob prazniku Jezusovega rojstva.

Zakaj sem jasličar in kaj mi pomenijo jaslice v Dravljah?

Že kot otrok sem vedno komaj čakala božič in z njim tisti trenutek, ko bomo lahko šli  pogledat Draveljske jaslice. Tako kot danes, me je že takrat navduševalo to, da so bile vedno nekaj posebnega, vsako leto so obiskovalce naučile nekaj novega.

Zato ob povabilu v ekipo jasličarjev nisem kaj dosti razmišljala in se ekipi brez obotavljanja z veseljem pridružila. Všeč mi je, da ob ustvarjanju jaslic lahko uporabim svojo ustvarjalnost in domišljijo, uporabim svoje sedanje in pridobivam nove ročne spretnosti.

Poleg naštetega pa je zares lep in skoraj neopisljiv občutek, ki te preplavi ob pogledu na obraze ljudi, ki z zanimanjem občudujejo jaslice. Lepo je, ko z jaslicami tudi drugim ustvariš veselje ob tem tako pomembnem prazniku.

 

Matej »Poli« Perhoč:

Kaj mi pomenijo jaslice in njihova izdelava doma?

Pregovor, kovačeva kobila je vedno bosa, pri nas v grobem drži. Jaslice doma postavim relativno hitro. Standardni komplet figuric, še bolj standardna postavitev. 5 minut, pa je. V navadi imamo, da smreko in jaslice postavimo v dopoldanskih urah 24. decembra. Tisti, ki nas poznate, veste, da takrat jasličarji še počivamo od napornega »finiša«, tako da se mi jaslic doma ravno ne ljubi postavljati.

Zakaj sem jasličar in kaj mi pomenijo jaslice v Dravljah?

Draveljske jaslice: Porezani prsti, potolčena kolena, sem pa tja kaka pretegnjena kita in boleč hrbet. Ampak vse to se s časoma zaceli, ponos na končni izdelek pa ostane za vedno!
Vsakič, ko v februarju podiramo jaslice, se že veselim septembra, ko jih bomo lahko spet postavljali. Jaslice niso samo obveza, je neka velika želja po ustvarjanju in pri meni, predvsem vrtanje, žaganje in nasploh delanje na odru, pač nisem za finese. (:
Potem je tukaj dobra družba, brez katere jaslice ne bi bile jaslice. Vsak s svojo zgodbo in zmožnostmi, vsak pripomore s svojimi talenti, pa naj bodo to ustvarjalnost, ali pa samo vrtenje jezika. 😛

Ob informaciji, da letos jaslic ne bomo smeli postaviti na klasičen način, sem postal zelo jezen, ker mi je bilo odvzeta četrtina leta, katera mi je v letu najpomembnejša. Ampak smo v časih, kjer je treba improvizirati, se prilagoditi in priti na novo idejo. Tako da smo napeli možgančke in prišli na nov način, kako bomo ohranili draveljske jaslice, upam da vam bo všeč!

Pa lepe in blagoslovljene praznike!

 

Matej »Jufka« Zupan:

Kaj mi pomenijo jaslice in njihova izdelava doma?

Domače jaslice so bile pri nas vedno nekaj, kar je počela vsa družina. Oče je postavil samo okolje, otroci smo postavljali figurice, skupaj z mami pa smo potem še okrasili smrečico, ki je pri nas del jaslic. S postavitvijo le teh smo v naš dom pripeljali ta čudežni prizor, rojstvo Jezusa Kristusa. Zaradi le-tega so mi jaslice že od nekdaj pri srcu, saj so celotno družino še bolj zbližale, hkrati pa smo z njimi pripeljali boga v svoj dom.

Zakaj sem jasličar in kaj mi pomenijo jaslice v Dravljah?

Član Draveljskih jasličarjev sem le nekaj let, vendar so jaslice že postale velik del mojega življenja. Vsako leto se veselim druženja ob izdelavi do poznih večernih ur ter zadnjih nekaj dni, ko je vse napeto, z strani nas in z strani župljanov, ki so že težko v pričakovanju naše stvaritve. Vsakič ko vidim množico ljudi, ki se gnete v mali kapeli mi to nariše nasmešek na obraz. Trdo delo se je izplačalo. Jaslice nam še bolj približajo Boga, poleg tega pa je tu še druženje in pa tradicija. Draveljske jaslice so že kar stare, tako da so že tradicionalne. To da sem postal del te tradicije, pa mi tudi nekaj pomeni.

 

Kristina Mestek:

Kaj mi pomenijo jaslice in njihova izdelava doma?

Doma nimamo dovolj prostora, da bi lahko postavili božično jelko (vsaj ne neke velike), vendar kljub temu vsako leto postavimo jaslice. Te sestavljajo hlevček z Marijo, Jožefom in Jezuščkom ter par ovčkami. Kljub temu, da stanovanje ni pretirano okrašeno, mi ravno jaslice pričarajo to vzdušje božiča. Zdi se mi, da je to tisti pravi pomen, zaradi česar slavimo božič in ne samo to, da se med sabo obdarujemo. Spomnim se, da je babica na vikendu vedno imela postavljene zelo velike jaslice in tudi sedaj, ko božiča ne preživljamo vsako leto na vikendu, kjer so te postavljene, mi prav te male jaslice doma pričarajo spomine iz otroških let. Jaslice mi torej predstavljajo tisti ključni element božiča brez katerega, še tako lepo okrašeno stanovanje, ni popolno.

Zakaj sem jasličar in kaj mi pomenijo jaslice v Dravljah?

Čeprav nikoli nisem zares premišljevala, da bi se pridružila jasličarjem, pa so te prav kmalu postali del mojega vsakdana v jesenskih in zimskih mesecih. Ni šlo samo za to, da preživljam čas z ljudmi, ki jih imam rada, pač pa tudi za to, da bomo božični večer izpopolnili z postavljenimi jaslicami. Všeč mi je, da božični večer in vse nadaljnje dni polepšamo ljudem, ki po vsaki maši pridejo pogledat jaslice. Poleg tega zelo rada ustvarjam in res mi je pri srcu, da lahko le en dogodek, vsako leto prikažemo na drugačen način in tako zgodbo predstavimo iz več vidikov. Sedaj si tega časa pred božičem sploh ne predstavljam več brez obiskovanja jaslic. Te so postale del mojega vsakdana in vsak teden komaj čakam, da jih lahko pridem izdelovati. To mi pričara res tisti občutek zime, prav tako pa lahko te predbožične mesece preživljam v družbi svojih prijateljev, s katerimi se zabavamo, hkrati pa delamo nekaj, kar bo kasneje osrečilo tudi druge župljane.

 

Katja Čarman:

Kaj mi pomenijo jaslice in njihova izdelava doma?

Pri nas doma jaslice postaviva z mami, oče je večino konstrukcije in hišk izdelal že, ko sva bila z bratom še čisto mala, včasih še prinese kak nov kozolček ali lepo korenino za dodatek.
Zato so naše jaslice zelo hitro in enostavno postavljene, po postopku, ki se ga držimo že vrsto let. Postavitev jaslic doma je zame lep dogodek, sproščen in mi da vedeti, da imam ponovno možnost, da še bolj globoko sprejmem Jezusa v svoje življenje, se zavedam zakaj je prišel in kaj mi je dal.

Zakaj sem jasličar in kaj mi pomenijo jaslice v Dravljah?

Zato pa več svoje domišljije in ustvarjalnosti lahko prinesem v naše draveljske jaslice.
Jasličar sem sedaj že šesto leto in mi sodelovanje res neizmerno veliko pomeni. Uživam v takem delu in v ekipi, ki jo imamo smo zelo povezani in se dobro razumemo, kar pomeni, da je delo pri jaslicah še toliko večji užitek. Jasličarsko delo z navdušenjem pričakujem celo lepo, to je najlepši čas mojega leta, delo, družba, glasba in vonj po naši čajni in kapeli me navdihuje in polni z energijo.

Lepo je videti tudi, kako naše trdo delo, navdušuje in navdihuje družine iz župnije ali iz nje.

 

Matic Pev:

Kaj mi pomenijo jaslice in njihova izdelava doma?

Sicer po navadi doma jaslice postavlja mami, ker sem jaz skoraj vednodo poznih večernih in včasih tudi jutranjih ur, v cerkvi, kjer z ostalimi jasličarji postavljam tiste ”tanajbolše” jaslice. Če pa doma kdaj prisostvujem k postavljanju, pa se mi zdi, da se kot družina tako bolje povežemo in smo tako fizično kot v duhu povezani med seboj in seveda z Bogom, (ko pa zraven še zmolimo kakšno molitev, ali izrečemo zahvalo, pa je to skorajda že ”free ticket to heaven”, seveda ni tako, vendar pa je občutek temu podoben).

Zakaj sem jasličar in kaj mi pomenijo jaslice v Dravljah?

Prav poseben je trenutek v cerkvi, ko so jaslice popolnoma končane, vse počiščeno in orodje na svojem mestu. Prvi pogled na nove, še neokrnjene jaslice je prečudovit, včasih lahko tudi malo čustven, saj se ob tem spomnim koliko dela je bilo vloženega v to, spomnim se vseh zabavnih in srčnih trenutkov, ki smo jih kot ekipa doživeli. Priznam, da je naša ekipa en izmed glavnih razlogov, da pri tem sploh še vztrajam, ker se mi zdi, da smo več kot le prijatelji, lahko bi rekli, da smo družina. Ko je vsega konec še kar nekaj časa pogrešam naša srečanja, pa če prav se nas večina vidi skoraj vsak teden (trenutno ne, ker straši teta korona). En izmed lepših trenutkov mi je tudi priti v cerkev in videti polno kapelo ljudi okoli jaslic, ki v občudovanju strmijo na kakšen prizor, ki se jih je dotaknil.

 

Maja Rajšp:

Zakaj sem jasličar in kaj mi pomenijo jaslice v Dravljah?

Ko me je prvič zagrabilo, da bi tudi sama pomagala pri izdelavi draveljskih jaslic sem jih imela kakšnih 14. Čeravno je želja tlela sta bila jasličarja že moja starejša brata, in jaz ravno v letih, ko bi raje hišo zribala z vrha do tal kakor preživljala prosti čas v njuni bližini, zato je moralo jasličarjenje še malo počakati. Za nekatere stvari mora človek pač malo odrasti.

V gimnaziji se je začelo zares. Ko me kdo vpraša, kdaj pričnemo z delom, navadno odgovorim, oh septembra, s sestankom. Da izberemo temo in potem z oktobrom pričnemo z izdelavo. In takrat si mislim ja, jaslice so del mojega življenja 3 mesece na leto.

Dokler se v juniju ne sprehajam po tistih poceni trgovinah in vidim glino na razprodaji in si rečem, hm lahko bi jo vzela za jaslice. Ali ko obiščem muzej na Dunaju in si med ogledovanjem egipčanskih mumij že delam načrt kako v jaslicah narediti rekonstrukcijo aleksandrijske knjižnice. Le katero temo izbrati, da bo moja želja postala prizor? In naslov? Da sploh ne omenjamo stalnega preverjanja kje je naša bormašina in ponosnega “tega sem se pa na jaslicah naučila,“ ko mi uspe kaj popraviti.

Tisti slabi trije meseci dela so polni spominov. Ure preživete med pitjem čaja in štetju opeklin, razmišljanje kam to leto skriti medveda, smejanje zvitemu šraufu ob pol enih zjutraj sredi okrogle kapele, obupavanje, ko ti nikakor ne uspe namešati enake barve in sprijaznjenje z usodo, da bo tvoja hiša pač imela nekaj flekov. Tudi na ves glas fušati ‘Božji nam je rojen sin’ med šraufanjem remlnov je prav posebno doživetje.

In ja, delo se zavleče tudi do poznih nočnih ur. Včasih namesto po odru skačemu drug drugemu po živcih. Ko se bliža božič nam začne teči voda v grlo. Takrat si mislim, do zdaj nam je še vedno uspelo. Zakaj nam ne bi tudi tokrat?

Kaj mi pomenijo jaslice in njihova izdelava doma?

Z jutrom svetega večera gremo draveljski jasličarji spat. In s popoldnevom še doma postavim jaslice. Naše domače so bile babičine in pred njo so bile to jaslice njene družine. Vedno so stale v ‘kotu’, na vrhu omar babičine in dedkove dnevne sobe. Okoli njih smo se zbrali na vse tri svete večere in odkar otroci nismo več tako majhni, a še vedno precej otročji, in nas je tri četrtine že odneslo na svoje konce, so te trenutki še toliko pomembnejši.

Naše domače jaslice so majhne, stare in že leta nespremenjene. Naš Jezušček ima odkrušen nos, nekaterim ovčkam manjka noga. Iz mahu poganja mušnica in poleg nje leži tisti leseni jagenjček, ki ga je dedek izrezljal ko je bil še otrok, s skale pa se razgleduje naš mali vrtni palček, ki je razlog da jih ima Sneguljčica samo sedem, in ne osem.

 

Urša Andromako:

Zakaj sem jasličar in kaj mi pomenijo jaslice v Dravljah?

Moja jasličarska pot se je začela že kar nekaj časa nazaj, tam nekje leta 2003 ali 2004, še sama nisem več prepričana. Vse skupaj se je začelo kot naključje in radovednost, ko sem s prijatelji po pevskih vajah šla pokukat, kaj ustvarjajo v čajni kuhinji. Hitro je preraslo v zanimanje in veselje. Danes je jasličarstvo zame zmes užitka, sprostitve, izzivov, ustvarjalnih uric in duhovne priprave na Božič. Poseben izziv mi predstavljata izdelava predvsem tistih figuric, ki prikazujejo določeno osebo in postavitev čimbolj »živih« prizorov. Seveda pa je naše delo hkrati obveznost in priznam, tudi nekaj živcev me stanejo jaslice vsako leto, predvsem ko se Božič hitro približuje.
Kakorkoli pogledam, v zadnjih letih sem si predbožični čas brez ur, prebitih v čajni kuhinji in okrogli kapeli cerkve ter poznih večernih prihodov domov, kar težko predstavljala, postalo je skorajda način življenja.
Odkar sem pred petimi leti prevzela vodenje jasličarske ekipe, so jaslice od septembra do Božiča ves čas v ozadju mojih misli. Pripravljanje ideje, skrb za material, tisk, kako izdelati to in ono, iskanje idej po internetu, v naravi … Vsako leto z razvijanjem teme razvijam in poglabljam tudi svojo vero, odkrivam zgodbe iz Svetega pisma in nauke, ki jih nisem poznala, ali so bili že malo pozabljeni.
Na koncu, ko po dolgih urah dela, na pol prespanih nočeh in nekaj stresa jaslice stojijo, pa mi predstavljajo neverjeten ponos. Ponos na to, kaj smo z ekipo ustvarili in kaj naše jaslice sporočajo župljanom in drugim obiskovalcem. Pravijo, da se mi kar oči svetijo, kadar pripovedujem o »mojih Draveljskih jaslicah«.

Kaj mi pomenijo jaslice in njihova izdelava doma?

Naše domače jaslice so ob mojem delu v Dravljah kar malo zapostavljene. No, samo z moje strani seveda. Vsako leto jih namreč skrbno izdela moj oče, ki uživa v nabiranju naravnih materialov, ki jih potem vključi vanje. In ko 24. decembra v zgodnjih jutranjih urah pridem iz draveljske cerkve, pogledam njegove dokončane jaslice, vem, da imam jasličarstvo v krvi.

 

 

Prejšnji prispevek
Luč miru iz Betlehema 2020 je med nami
Naslednji prispevek
Svete maše v Dravljah od 28. decembra do preklica