Bogoslužje velikega četrtka

Novice
Povej naprej!

Ta dan praznujemo postavitev dveh zakramentov: evharistije in mašniškega posvečenja oz. duhovniške službe.

Jezus je pri zadnji večerji, ko je s svojimi učenci obhajal Velikonočno (pashalno) večerjo, blagoslovil kruh in vino ter ju dal jesti in piti zbranim učencem. Pri tem je kruh spremenil v svoje telo in vino v svojo kri, ter tako vnaprej na nekrvav način naredil, kar je naslednji dan izvršil s svojo krvavo daritvijo. Tako je postavil zakrament svete evharistije in z besedami: »To delajte v moj spomin!« posvetil apostole za obhajanje svete maše. Na veliki četrtek vsaka cerkev, kjer se verniki zbiramo k večernemu bogoslužju, postane dvorana zadnje večerje, ko slovesno opravljamo, kar nam je Jezus naročil, in se veselimo Božje ljubezni, ki se razodeva v postavitvi svete evharistije.

Ob zadnji večerji je Jezus učencem tudi umil noge in postavil zapoved medsebojne ljubezni. Tega se spomnimo pri obredu umivanja nog, ki je sledil pridigi. Pri otroški sveti maši je p. Primož umil in obrisal noge dvanajstim letošnjim birmancem, pri večerni sveti maši pa p. Egon dvanajstim izbranim vernikom, s čimer sta posnemala Jezusovo služenje. S tem sta simbolično pokazala, da sta kljub dostojanstvu duhovniške službe le služabnika zaupanim ljudem.

Kot vemo, je praznični zadnji večerji sledilo Jezusovo trpljenje v vrtu Getsemani, ki se je nadaljevalo s Kalvarijo prihodnjega dne. To na poseben način podoživljamo s tem, ko po Slavi utihnejo orgle in zvonovi. Namesto zvoncev takrat ministranti uporabljajo ragljo.

Jezusovo trpljenje v vrtu Getsemani, njegovo osamljenost in izdajo, zasmehovanje vojakov in sojenje pred velikim zborom, neprespano noč v ječi, pa tudi trpljenje velikega petka predstavlja prenos Najsvetejšega v »ječo«. Po obhajilu je duhovnik vzel ciborije s posvečenimi hostijami in jih v spremstvu prenesel v  »Jezusovo ječo«.

Do polnoči smo se zbirali  ob trpečem Jezusu in z njim doživljali njegovo trpljenje. Vzeli smo si čas za Jezusa in bili z njim, saj nismo želeli biti podobni zaspanim apostolom, ki jim je Jezus očital: »Eno uro niste mogli ostati budni z menoj?«

 

Na TEJ povezavi lahko prisluhnete božji besedi (berili in evangelij) in pridigi pri bogoslužju za otroke in večerni sveti maši.

 

Foto in zvočni posnetek: Tomaž Celarec

Prejšnji prispevek
Blagoslov butar in zelenja na cvetno nedeljo
Naslednji prispevek
Bogoslužje velikega petka