Na predvečer dneva, ko goduje sveti Stanislav Kostka, smo pri večerni maši z veseljem pozdravili ljubljanskega nadškofa Stanislava Zoreta. Nadškof je pri pridigi dejal, da z blagoslovom prostorov in stavb, pravzaprav blagoslov potrebujem “jaz”, da blagoslov potrebujejo vsi, ki se bodo v teh prostorih srečevali. V stavbah pač nekdo živi, ki išče Boga, brate in sestre, ter da z izpolnjevanjem božje volje prihaja naproti bratom in sestram. S tem bo njihovo življenje lažje in boljše. Zato je potrebno prositi blagoslova drug za drugega.
Ker jutri naš nadškof goduje, smo mu voščili tudi ob jutrišnjem prazniku, saj je sveti Stanislav Kostka tudi njegov krstni zavetnik.
Po sveti maši je blagoslovil obnovljene prostore jezuitske skupnosti in obnovljene pastoralne prostore, v katerih poteka verouk in različna srečanja in so poimenovani po svetem Stanislavu Kostki. Nov vhodni nadstrešek z napisom in podobo sv. Stanislava je načrtoval naš župljan Martin Kavčič.
Kdo je bil Stanislav Kostka?
Čeprav je bil Stanislav Kostka (1550 – 1568) manj kot eno leto pri jezuitih, ko je že umrl, je zelo poznan po svoji mladostni svetosti in trdni odločenosti, da bo sledil božjemu klicu kljub nasprotovanju domačih. Po rodu poljski plemič (njegov oče je bil graščinski oskrbnik in senator v kraljestvu) je bil namenjen za javno službo. Leta 1564 so starši Stanislava in njegovega starejšega brata Pavla poslali na študij v pravkar odprti jezuitski kolegij na Dunaju. Najprej sta bila mlada plemiča gosta v jezuitski skupnosti ob kolegiju, po sedmih mesecih pa sta se preselila v hišo senatorja Kimberker-ja. Kimberker je bil odločen protestant, ki nebi nikoli dovolil duhovniku priti v njegovo hišo z najsvetejšim. To je postalo problem, ko je sredi decembra 1565 Stanislav zbolel za neznano boleznijo. Stanislav je vztrajno prosil za sveto popotnico, a mu njegov brat ni hotel ustreči. Stanislav je molil k sveti Barbari, zavetnici bratovščine, ki ji je pripadal, za posredovanje pri Bogu, da bi mogel prejeti sveto popotnico preden bo umrl. Imel je mistično doživetje obiskanja Marije, ki mu je v roke položila dete Jezusa, kar si je razložil kot namig, naj vstopi v Družbo Jezusovo. (Vir: www.jezuiti.si) |
Celotno pridigo lahko prisluhnete na TEJ povezavi.
Hvala vsem, ki ste kakorkoli pomagali in sodelovali pri prenovi, saj smo z božjo in vašo pomočjo prenovili prostore, ki bodo služili življenju, delu, poučevanju in srečevanju v njih.
Na TEJ povezavi lahko prisluhnete posnetku celotne svete maše.
Foto in zvočni posnetek: Tomaž Celarec