»V malem si bil zvest, čez veliko te bom postavil. Vstopi v veselje svojega gospodarja!«

Jasličarji

Jasličarsko skupino sestavlja skupina približno 15 mladih, ki prihajajo predvsem iz draveljske župnije. Jasličarsko leto se začne septembra s prvimi sestanki, na katerih izberemo temo tistega leta, kajti draveljske jaslice so tematske. Sledi risanje načrta v merilu 1:1 in izdelovanje kosovnice. Kosovnica je skupek listov papirja, na katerih so do podrobnosti opisani prizori v jaslicah. Za vsak prizor je napisano, kateri ljudje v njem nastopajo, kako so oblečeni in katere pripomočke uporabljajo. Navedena so tudi vse rastline in živali tistega prizora. To pripravljalno obdobje traja do oktobra. V oktobru se začne izdelovanje jaslic. Jasličarji se dobivajo dvakrat na teden: enkrat med tednom in enkrat v nedeljo. Skupaj je to približno 8 ur tedensko. Približno dva tedna pred božičem se začne postavljanje jaslic na prostoru, kjer bodo stale. Postavljanje poteka tako vsak dan od popoldanskih ur do poznih večernih oziroma do zgodnjih jutranjih ur. Najprej se postavi oder in nato nebo, ki je zgrajeno iz železne konstrukcije, na katero je prišito blago. Za zvezdice se uporablja steklena vlakna, v katere sveti žarnica. Izdelovanje jaslic poteka v dveh skupinah. Manjša postavlja v cerkvi (ali kapeli) po načrtih v kosovnici zapisane prizore, večja pa v čajni kuhinji nove cerkve izdeluje vse potrebno: od ljudi, živali, rastlinja do predmetov. Jaslice so končane na jutro svetega večera in takrat jasličarji slečejo jasličarska oblačila in si nadenejo civilna. Kaj pa nastane pa si lahko pogledate tudi na tej povezavi.